Referencia 1

Ve─żmi pekne ─Ćakujeme za doteraj┼íie slu┼żby. Profesion├ílny a ─żudsk├Ż pr├şstup fyzioterapeuta, ktor├Ż cvi─Źil s mojou mamou bol ├║┼żasn├Ż.
A.V., dc├ęra klientkyeA.V., dc├ęra klientky

Opatrovanie, ─Źi o┼íetrovanie?

Sloven─Źina, inak bohat├í na slovn├║ z├ísobu, tieto dva term├şny vymyslela dos┼ą ne┼íikovne. Nielen be┼żn├ş ─żudia, laici, ale aj mnoh├ş odborn├şci si tieto term├şny ─Źasto plet├║. A pritom je rozdiel medzi nimi ve─żk├Ż.

Ošetrovanie

O┼íetrovanie pacientov je odborn├í ─Źinnos┼ą, ktor├║ m├┤┼żu vykon├íva┼ą len zdravotn├şcki pracovn├şci, lek├íri, ale najm├Ą sestry, ktor├ę odbor o┼íetrovate─żstvo vy┼ítudovali a n├ísledne sa v ┼łom aj ┼ípecializovali. O o┼íetrovan├ş hovor├şme ke─Ć m├íme na mysli napr. o┼íetrovanie r├ín, prele┼żan├şn, pod├ívanie injekci├ş, inf├║zi├ş a in├ę odborn├ę v├Żkony, ktor├ę patria do zdravotnej ÔÇô o┼íetrovate─żskej starostlivosti.

O┼íetrovanie sa vykon├íva v nemocniciach, v in├Żch zdravotn├şckych zariadeniach, v ambulanci├ích, ale aj v dom├ícom prostred├ş, kde ho vykon├ívaj├║ agent├║ry dom├ícej o┼íetrovate─żskej starostlivosti (ADOS). O┼íetrovate─żsk├ę v├Żkony m├┤┼żu by┼ą hraden├ę zo zdravotn├ęho poistenia.

Opatrovanie

Opatrovanie patri do soci├ílnych slu┼żieb, a rozumieme t├Żm najm├Ą doh─żad a pomoc pri sebaobslu┼żn├Żch v├Żkonoch, ako napr. pomoc pri osobnej hygiene, k├║pan├ş, obliekan├ş, ob├║van├ş, pomoc pri starostlivosti o dom├ícnos┼ą, napr. n├íkupy, pr├şprava a pod├ívanie stravy, be┼żn├ę upratovanie, a sprievod pri be┼żn├Żch aktivit├ích ako napr. sprev├ídzanie k lek├írovi, na ├║rady a podobne.

Pre vykon├ívanie opatrovate─żskej slu┼żby nie je potrebn├ę zdravotn├şcke vzdelanie, vykon├ívaj├║ ju opatrovate─żky, ktor├ę maj├║ primeran├ę vzdelanie, alebo minim├ílne 220 hodinov├Ż opatrovate─żsk├Ż kurz. Opatrovanie nie je hraden├ę zo zdravotn├ęho poistenia, ale ─Źiasto─Źne zo zdrojov samospr├ívy a ─Źiasto─Źne si ho plat├ş klient.

Autor ─Źl├ínku: Doc. MUDr. Bo┼żena Bu┼íov├í, CSc., MPH

Pr├şru─Źka pre rodinn├Żch pr├şslu┼ín├şkov ┼ąa┼żko chor├Żch a umieraj├║cich ─żud├ş od Slovenskej katol├şckej charity

Slovensk├í katol├şcka charita (ÔÇ×SKCHÔÇť) vydala ─Ćal┼íiu publik├íciu s finan─Źnou podporou Nad├ície Erste a Zastre┼íuj├║ceho zv├Ązu hospicov v Rak├║sku. Pr├şru─Źka s n├ízvom ÔÇ×Sprev├ídza┼ą a┼ż do koncaÔÇť je ur─Źen├í rodinn├Żm pr├şslu┼ín├şkom ┼ąa┼żko chor├Żch a umieraj├║cich ─żud├ş v posledn├Żch obdobiach svojho ┼żivota.

Ke─Ć┼że hospicov├í starostlivos┼ą nie je v s├║─Źasnosti dostato─Źne rozvinut├í a v mnoh├Żch mest├ích nie je takmer v├┤bec dostupn├í, bro┼ż├║ra sa st├íva cenn├Żm pomocn├şkom pre t├Żch, ktor├ş sa v dom├ícnosti staraj├║ o umieraj├║cich a ┼ąa┼żko chor├Żch pr├şbuzn├Żch bez profesion├ílnej podpory a pomoci. Prin├í┼ía cenn├ę inform├ície, vysvetlenia a praktick├ę tipy pre o┼íetruj├║cich rodinn├Żch pr├şslu┼ín├şkov, ako aj pre profesion├ílnych a dobrovo─żn├Żch o┼íetrovate─żov a o┼íetrovate─żky. ÔÇ×Bro┼ż├║ra vznikla v─Ćaka finan─Źnej podpore Nad├ície ERSTE a Zastre┼íuj├║cemu zv├Ązu hospicov v Rak├║sku. D├║fame, ┼że t├íto pr├şru─Źka pom├┤┼że poskytova┼ą lep┼íiu starostlivos┼ą t├Żm, o ktor├Żch sa v na┼íich dom├ícnostiach star├íme a prinesie ├║─żavu a pokoj ┼ąa┼żko chor├Żm a umieraj├║cim ─żu─Ćom,ÔÇť uviedol Radovan Gumul├ík, gener├ílny sekret├ír SKCH.

Techniky starostlivosti vych├ídzaj├║ z met├│d starostlivosti zakladate─żky Zastre┼íuj├║ceho zv├Ązu hospicov v Rak├║sku, sr. Hildegard Teuschl CS. Bro┼ż├║ra obsahuje okrem vysvetlenie z├íkladn├Żch pojmov a opisu vhodn├Żch reakci├ş na ┼ít├ídia choroby a umierania aj postupy, ako sa vysporiada┼ą s tragick├Żmi ├║sekmi v ┼żivote ┼ąa┼żko chor├ęho ─Źloveka.

Publik├ícia vych├ídza v n├íklade 800 kusov pre jednu arci/diec├ęznu charitu. Distribuuje sa medzi jej klientov v mobiln├Żch hospicoch, agent├║rach dom├ícej o┼íetrovate─żskej slu┼żby (ÔÇ×ADOSÔÇť) a opatrovate─żskej slu┼żbe. Bro┼ż├║ra je bezplatn├í a z toho d├┤vodu s├║ v nej prilo┼żen├ę ┼íekov├ę pouk├í┼żky, prostredn├şctvom ktor├Żch m├┤┼żu z├íujemcovia prispie┼ą finan─Źn├Żm darom na ─Ź├şslo ├║─Źtu SK 3709000000000176875345, VS 235. V├Ż┼ąa┼żok zbierky je ur─Źen├Ż na podporu hospicovej starostlivosti a ADOS.

Pr├şru─Źku si m├┤┼żete stiahnu┼ą tu.

Rehabilitácia doma

Rehabilit├ícia doma je ur─Źen├í pacientom s obmedzenou pohyblivos┼ąou po ├║razoch, cievnych mozgov├Żch pr├şhod├ích (CMP) alebo oper├íci├ích, ktor├ş vy┼żaduj├║ rehabilit├íciu ale nie s├║ schopn├ş samostatne doch├ídza┼ą do rehabilita─Źn├ęho zariadenia. Dom├ícu lie─Źebn├║ rehabilit├íciu poskytuj├║ kvalifikovan├ş fyzioterapeuti a fyzioterapeutky z Agent├║ry dom├ícej o┼íetrovate─żskej starostlivosti (ADOS), ktor├í je zdravotn├şckym zariaden├şm, poskytuj├║cimi slu┼żby v dom├ícom prostred├ş.

Rehabilit├ícia sa poskytuje na ┼żiados┼ą pacienta alebo jeho z├ístupcu, a na z├íklade n├ívrhu lek├íra a p├şsomnej dohody ADOS s pacientom (alebo z├ístupcom pacienta). Dom├íca rehabilit├ícia m├┤┼że by┼ą hraden├í ─Źiasto─Źne zo zdravotn├ęho poistenia, n├íklady nehraden├ę z poistenia, plat├ş pacient. Po podp├şsan├ş dohody a ├║hrade doplatku je mo┼żn├ę dom├ícu lie─Źebn├║ rehabilit├íciu zah├íji┼ą obvykle do troch dn├ş.

Fyzioterapeut dost├íva z├íkladn├ę inform├ície o pacientovi na z├íklade doru─Źen├ęho lek├írskeho n├ílezu. Priamo doma pri prvej n├ív┼íteve prebieha s pacientom vstupn├Ż rozhovor o jeho zdravotnom stave, o mo┼żnostiach zlep┼íenia jeho pohybov├Żch schopnost├ş pr├şpadne mo┼żnostiach odstr├ínenia bolest├ş pohybov├ęho apar├ítu. Po rozhovore sa spolo─Źne fyzioterapeut s pacientom dohodn├║ na rehabilita─Źnom pl├íne. Pod─ża cie─żu terapie, fyzioterapeut vol├ş kombin├íciu cvikov, techn├şk a r├┤znych rehabilita─Źn├Żch prostriedkov pre jeho dosiahnutie.

Fyzioterapeut poskytuje v rámci domácej rehabilitácie :

 • Individu├ílnu lie─Źebn├║ telesn├║ v├Żchovu zameran├║ na zv├Ż┼íenie svalovej sily a zlep┼íenie rozsahu pohybov s pou┼żit├şm jednoduch├Żch met├│d
 • Individu├ílnu lie─Źebn├║ telesn├║ v├Żchovu: ┼ápeci├ílnu systematick├║ lie─Źbu por├║ch centr├ílneho a perif├ęrneho syst├ęmu
 • Individu├ílnu lie─Źebn├║ telesn├║ v├Żchovu: ┼ápeci├ílnu systematick├║ lie─Źbu vroden├Żch a z├şskan├Żch ch├Żb pohybov├ęho apar├ítu det├ş a dospel├Żch (met├│dy pod─ża Bob├ítha, Vojtu, Kab├íta)
 • M├Ąkk├ę a mobiliza─Źn├ę techniky na chrbticu, perif├ęrne k─║by a svaly
 • Individu├ílnu cielen├║ ergoterapiu (n├ícvik be┼żn├Żch denn├Żch, alebo pracovn├Żch ─Źinnost├ş zameran├Żch na zlep┼íenie zru─Źnost├ş a pr├íce v r├ímci pacientovho handicapu)
 • Individu├ílnu dychov├║ gymnastiku
 • N├ícvik kontinencie
 • ┼ápeci├ílne polohovanie tela a segmentov kon─Źat├şn
 • Klasick├║ mas├í┼ż jednej alebo viacer├Żch ─Źast├ş tela alebo trupu
 • Reflexn├║ mas├í┼ż a in├ę ┼ípeci├ílne ru─Źn├ę mas├í┼że
 • Cielen├║ odborn├║ in┼ítrukt├í┼ż a poradenstvo

Fyzioterapeut pri n├ív┼íteve z├şskava n├íh─żad do dom├íceho prostredia pacienta, a m├┤┼że poskytn├║┼ą rady a odpor├║─Źania, aby podmienky na rehabilit├íciu boli pre pacienta ─Źo najoptim├ílnej┼íie. Miesto rehabilita─Źn├ęho l├┤┼żka po┼żije poste─ż, miesto madiel ─Źi rebr├şn n├íbytok, st├┤l, stoli─Źky, miesto podhlavn├şka zrolovan├Ż vank├║┼í, ktor├Ż rovnako posl├║┼żi na polohovanie a vypodlo┼żenie kon─Źat├şn. Rovnako m├┤┼że fyzioterapeut odporu─Źi┼ą vhodn├ę rehabilita─Źn├ę pom├┤cky, alebo pom├┤cky ktor├ę u─żah─Źia, ─Źi u┼ż do─Źasne, alebo dlhodobo ┼żivot s hendikepom, pr├şpadne prispej├║ k zdrav┼íiemu pohybov├ęmu re┼żimu, pom├┤┼że sa zorientova┼ą v mno┼żstve na trhu dostupn├Żch cvi─Źebn├Żch a zdravotn├şckych pom├┤cok. Medzi jednoduch├ę cvi─Źebn├ę pom├┤cky patria napr├şklad lopty r├┤znych ve─żkost├ş, materi├ílov a vlastnost├ş. Vyberaj├║ sa pod─ża cie─ża terapie a schopnost├ş pacienta. ─Äalej s├║ to r├┤zne druhy expanderov, na posilnenie, alebo uvo─żnenie svalov, ─Źi svalov├Żch skup├şn, alebo pom├┤cky sl├║┼żiace na polohovanie kon─Źat├şn, pr├şpadne cel├ęho tela. Zo zdravotn├şckych pom├┤cok s├║ to r├┤zne ├║chyty na stenu, tzv. madl├í, ktor├Żch sa pacient m├┤┼że pridr┼ża┼ą pri vst├ívan├ş z toalety, alebo postele, ─Źi vane, ─Ćalej r├┤zne zvy┼íova─Źe priamo na toaletu, voz├şky a ─Ćal┼íie pom├┤cky. V pr├şpade, ┼że ch├Żbaj├║ finan─Źn├ę prostriedky pre zak├║penie potrebn├Żch pom├┤cok, z ktor├Żch s├║ mnoh├ę ─Źiasto─Źne, alebo celkovo hraden├ę pois┼ąov┼łou, fyzioterapeut je schopn├Ż/├í pom├┤c┼ą prisp├┤sobi┼ą a pracova┼ą s be┼żn├Żm vybaven├şm dom├ícnosti.

Optim├ílny po─Źet dom├ícich rehabilit├ícii je individu├ílny, a v priemere sa pohybuje okolo 30-40. Z├ívis├ş najm├Ą od stup┼ła n├íro─Źnosti postihnutia a od vlastnej iniciat├şvy a spolupr├íce pacienta s fyzioterapeutom. Je nutn├ę si i pri dom├ícej lie─Źebnej rehabilit├ícii uvedomi┼ą, ┼że fyzioterapeut je odborn├Żm poradcom a u─Źite─żom. Fyzioterapeut m├í za ├║lohu uk├íza┼ą, nau─Źi┼ą a podpori┼ą pacienta v tom, aby vedel ako spr├ívne cvi─Źi┼ą aby sa ─Źo najr├Żchlej┼íie dostal do p├┤vodnej formy, zlep┼íil si popr├şpade udr┼żal stav pohybov├ęho apar├ítu. Ale to, ako dlho bude trva┼ą lie─Źebn├í rehabilit├ícia, zotavenie, a do akej miery nastane obnovenie funkci├ş tela, z├ívis├ş predov┼íetk├Żm od v├┤le a odhodlania pracova┼ą na sebe a dodr┼żiavania odpor├║─Źan├ş a pokynov fyzioterapeuta.

Autori ─Źl├ínku: Bc. Gabriela Feh├ęrov├í, Doc. MUDr. Bo┼żena Bu┼íov├í, CSc., MPH, 2012

Dom├íca o┼íetrovate─żsk├í starostlivos┼ą – kedy ju m├┤┼żete vyu┼żi┼ą?

Agent├║ry dom├ícej o┼íetrovate─żskej starostlivosti (v skratke ADOS) s├║ zdravotn├şcke zariadenia, ktor├ę za─Źali vznika┼ą v polovici 90. rokov, a v s├║─Źasnosti je ich asi 180 na celom Slovensku. V├Ą─Ź┼íina z nich je v mest├ích, av┼íak a n├íjdu sa aj na vidieku. Zoznam ADOS n├íjdete na www.zzz.sk.

Slu┼żby ADOS s├║ ur─Źen├ę pacientom v┼íetk├Żch vekov├Żch skup├şn, ktor├ş potrebuj├║ odborn├║ o┼íetrovate─żsk├║ alebo rehabilita─Źn├║ starostlivos┼ą a nem├┤┼żu samostatne chodi┼ą na o┼íetrenie ─Źi rehabilit├íciu, nako─żko s├║ ─Źiasto─Źne alebo ├║plne imobiln├ş. Hoci v├Ą─Ź┼íina pacientov, ktor├Żch o┼íetruj├║ ADOS je chronicky chor├Żch, dom├íce o┼íetrovanie sa m├┤┼że poskytova┼ą aj pri n├íhlych ─Źi kr├ítkodob├Żch ochoreniach, pr├şpadne po z├íkrokoch v r├ímci jednod┼łovej chirurgie, ktor├ę vy┼żaduj├║ n├ísledn├║ o┼íetrovate─żsk├║ alebo rehabilita─Źn├║ starostlivos┼ą.

Hlavnou n├ípl┼łou ─Źinnosti ADOS je komplexn├í o┼íetrovate─żsk├í starostlivos┼ą ale niektor├ę ADOS poskytuj├║ aj dom├ícu lie─Źebn├║ rehabilit├íciu alebo fyzioterapiu. T├íto je ur─Źen├í najm├Ą pacientom pri r├┤znych chronick├Żch ochoreniach pohybov├ęho apar├ítu, alebo po ├║razoch, oper├íci├ích a cievnych mozgov├Żch pr├şhod├ích.

Zoznam v├Żkonov

O┼íetrovate─żsk├ę a rehabilita─Źn├ę v├Żkony, ktor├ę sa vykon├ívaj├║ v dom├ícom prostred├ş ur─Źuje Katal├│g zdravotn├Żch v├Żkonov. K z├íkladn├Żm v├Żkonom v r├ímci dom├íceho o┼íetrovania patr├ş: o┼íetrovanie r├ín, prele┼żan├şn, vredov predkolenia, o┼íetrovanie st├│mi├ş, pod├ívanie injekci├ş, pod├ívanie inf├║zi├ş a starostlivos┼ą o centr├ílny ven├│zny kat├ęter alebo ven├│znu linku, starostlivos┼ą o epidur├ílny kat├ęter, starostlivos┼ą o sondu a v├Ż┼żiva pacienta sondou, starostlivos┼ą o ezotrache├ílnu, nasotrache├ílnu a tracheostomick├║ kanylu, cievkovanie (len ┼żeny), starostlivos┼ą o mo─Źov├Ż kat├ęter . Okrem nich sa v r├ímci komplexnej starostlivosti poskytuje aj prevencia vzniku prele┼żan├şn, polohovanie pacienta, meranie krvn├ęho tlaku, pulzu, teploty n├ícvik pod├ívania inzul├şnu, v├Żplach oka, o┼íetrenie ├║stnej dutiny u onkologick├ęho pacienta, celotelov├Ż lie─Źebn├Ż z├íbal, odbery krvi, mo─Źu, v├Żtery hrdla, o─Źistn├í alebo lie─Źebn├í klyzma, odborn├Ż n├ícvik potrebn├Żch v├Żkonov pri starostlivosti o chor├ęho doma. O┼íetrovanie vykon├ívaj├║ sestry denne alebo nieko─żkokr├ít do t├Ż┼żd┼ła po─Źas n├ív┼ítevnej slu┼żby u pacientov.

Dom├ícu rehabilit├íciu vykon├ívaj├║ fyzioterapeuti so ┼ípecializovan├Żm vzdelan├şm. K z├íkladn├Żm v├Żkonom patr├ş individu├ílna lie─Źebn├í telesn├í v├Żchova zameran├í na zv├Ż┼íenie svalovej sily a zlep┼íenie rozsahu pohybov, lie─Źba por├║ch centr├ílneho a perif├ęrneho syst├ęmu, m├Ąkk├ę a mobiliza─Źn├ę techniky na chrbtici, perif├ęrnych k─║boch a svaloch, individu├ílna dychov├í gymnastika, n├ícvik kontinencie a cielen├í odborn├í in┼ítrukt├í┼ż. V od├┤vodnen├Żch pr├şpadoch sa poskytuje aj rehabilit├ícia pri vroden├Żch alebo z├şskan├Żch poruch├ích pohybov├ęho apar├ítu u det├ş s dospel├Żch, kedy sa vykon├ívaj├║ ┼ípeci├ílne rehabilita─Źn├ę met├│dy pod─ża Bobatha, Vojtu a Kab├íta.

Hradenie domácej starostlivosti

Dom├íca o┼íetrovate─żsk├í a rehabilita─Źn├í starostlivos┼ą m├┤┼że by┼ą ─Źiasto─Źne alebo ├║plne hraden├í zo zdravotn├ęho poistenia. V pr├şpade, ┼że pacient m├í z├íujem o hradenie o┼íetrovania zo zdravotn├ęho poistenia, mus├ş n├ívrh potvrdi┼ą v┼íeobecn├Ż lek├ír. Ak m├í z├íujem o hradenie lie─Źebnej rehabilit├ície mus├ş predlo┼żi┼ą odpor├║─Źanie ambulantn├ęho rehabilita─Źn├ęho lek├íra a n├ívrh tie┼ż mus├ş potvrdi┼ą jeho v┼íeobecn├Ż lek├ír. V pr├şpade, ┼że pacient potrebuje viac v├Żkonov ako je hraden├Żch z poistenia, m├┤┼że si t├║to starostlivos┼ą objedna┼ą aj ako samoplatca. O v├Ż┼íke poplatku je informovan├Ż pred za─Źat├şm starostlivosti.

Opatrovate─żsk├í slu┼żba

ADOS m├┤┼żu v r├ímci svojich slu┼żieb poskytova┼ą aj dom├ícu opatrovate─żsk├║ slu┼żbu. Opatrovate─żky poskytuj├║ najm├Ą pomoc pri samoobslu┼żn├Żch v├Żkonoch: pri osobnej hygiene, k├║pan├ş, um├Żvan├ş, obliekan├ş, vykon├ívaj├║ v├Żmenu plienok, polohovanie, pom├íhaj├║ pri zabezpe─Źovan├ş stravy (mal├Ż n├íkup, don├í┼íka stravy, varenie, pr├şprava a pod├ívanie stravy), robia spolo─Źnos┼ą, doh─żad a sprev├ídzaj├║ tie┼ż pacientov na vy┼íetrenia k lek├írovi, na ├║rady, n├íkupy alebo pom├íhaj├║ v dom├ícnosti, pri be┼żnom upratovan├ş, vys├ívan├ş, ┼żehlen├ş.
Dom├íca opatrovate─żsk├í slu┼żba je soci├ílna slu┼żba a preto nie je hraden├í zo zdravotn├ęho poistenia. N├ívrh od lek├íra nie je potrebn├Ż, pacient o ┼łu ┼żiada priamo v agent├║re. Za t├║to slu┼żbu klient plat├ş, alebo m├┤┼że by┼ą hraden├í z jeho ┼żivotn├ęho poistenia alebo u zamestnan├Żch klientov zo soci├ílneho fondu zamestn├ívate─ża.

Objedn├ívanie slu┼żieb

V pr├şpade, ┼że pacient vy┼żaduje dom├ícu o┼íetrovate─żsk├║ alebo rehabilita─Źn├║ starostlivos┼ą je potrebn├ę aby sa obr├ítil na najbli┼ż┼íiu ADOS pod─ża miesta svojho bydliska. Ved├║ca sestra ADOS pod├í podrobn├║ inform├íciu o sp├┤sobe objedn├ívania slu┼żieb. Pacient podpisuje dohodu s ADOS o poskytovan├ş dom├ícej starostlivosti, ktor├í plat├ş 6 a viac mesiacov.

V pr├şpade, ┼że pacient m├í z├íujem o hradenie o┼íetrovania alebo rehabilit├ície zo zdravotn├ęho poistenia, mus├ş p├şsomn├Ż n├ívrh na DOS potvrdi┼ą v┼íeobecn├Ż lek├ír u ktor├ęho je pacient registrovan├Ż. K n├ívrhu sa v├Ą─Ź┼íinou dokladaj├║ k├│pie prep├║┼í┼ąac├şch spr├ív, alebo in├Żch lek├írskych n├ílezov, napr. odpor├║─Źanie rehabilita─Źn├ęho lek├íra, ktor├ę sl├║┼żia rev├şznym lek├írom zdravotnej pois┼ąovne na zhodnotenie stavu pacienta a ur─Źenie v├Ż┼íky ├║hrady zo zdravotn├ęho poistenia. Priklad├í sa tie┼ż k├│pia preukazu poistenca. Pacientovi m├┤┼że slu┼żby, ktor├ę s├║ ─Źiasto─Źne alebo ├║plne hraden├ę zo zdravotn├ęho poistenia poskytova┼ą iba jedna ADOS. Ak si pacient dohodne slu┼żby v tom istom obdob├ş s viacer├Żmi ADOS, zo zdravotn├ęho poistenia bud├║ v├Żkony hraden├ę iba jednej z nich. V├Żkony ostatn├Żch ADOS mus├ş zaplati┼ą pacient.

Dom├íca o┼íetrovate─żsk├í a rehabilita─Źn├í starostlivos┼ą je vhodnou formou zdravotnej starostlivosti najm├Ą u chronicky chor├Żch pacientov, ktor├ş nechc├║ by┼ą hospitalizovan├ş a chc├║ by┼ą lie─Źen├ş vo svojom dom├ícom prostred├ş.

Doc. MUDr. Bo┼żena Bu┼íov├í, CSc., MPH
Riadite─żka ADOS Harris Slovakia, Haanova 26, Bratislava

Literat├║ra: Nariadenie vl├ídy Slovenskej republiky ─Ź. 223 zo 4. m├íja 2005, ktor├Żm sa men├ş nariadenie vl├ídy Slovenskej republiky ─Ź. 776/2004 Z. z., ktor├Żm sa vyd├íva Katal├│g zdravotn├Żch v├Żkonov