Jednod┼łov├í chirurgia predstavuje ve─żk├Ż posun v kvalite starostlivosti o pacienta, preto┼że mu umo┼ż┼łuje absolvova┼ą invaz├şvnej┼í├ş z├ísah alebo diagnostiku za jeden de┼ł, pri─Źom nemus├ş by┼ą hospitalizovan├Ż. Pacient nie je traumatizovan├Ż pobytom v nemocnici, m├┤┼że sa po z├íkroku vr├íti┼ą domov. Okrem toho sa jednod┼łovou chirurgiou ┼íetria financie a l├┤┼żka v nemocniciach. Agent├║ry dom├ícej o┼íetrovate─żskej starostlivosti (ADOS) nadv├Ązuj├║ na v├Żkony jednod┼łovej chirurgie. Ide o postupy, ktor├ę s├║ vo vyspelom svete be┼żn├ę a pacient ─Źasto e┼íte pred oper├íciou avizuje u pr├şslu┼ínej agent├║ry, ┼że bude u neho vykonan├Ż ur─Źit├Ż v├Żkon a bude potrebova┼ą n├ísledn├║ starostlivos┼ą v dom├ícom prostred├ş.

O┼íetrovate─żsk├ę v├Żkony doma u pacienta robia sk├║sen├ę sestry s po┼żadovan├Żm vzdelan├şm a praxou. Pod─ża indik├ície o┼íetruj├║ceho lek├íra nav┼ítevuj├║ pacienta v pravideln├Żch intervaloch a vykon├ívaj├║ v┼íetky potrebn├ę zdravotn├ę ├║kony. Napr├şklad o┼íetrenie rany, kontroly zdravotn├ęho stavu pacienta, starostlivos┼ą o dr├ęny, kat├ętre, band├í┼żovanie doln├Żch kon─Źat├şn a mnoho ─Ćal┼í├şch v├Żkonov. V pr├şpade oper├ícii, ktor├ę vy┼żaduj├║ n├ísledn├║ lie─Źebn├║ rehabilit├íciu pacienta nav┼ítevuje fyzioterapeut a cvi─Ź├ş s n├şm pod─ża ordin├ície lek├íra.

U imobiln├Żch pacientov s├║ o┼íetrovate─żsk├ę v├Żkony hraden├ę zo zdravotn├ęho poistenia, chodiaci pacienti si ich platia sami. Niektor├ę v├Żkony lie─Źebnej rehabilit├ície s├║ hraden├ę zo zdravotn├ęho poistenia, to ─Źo hraden├ę nie je, si dopl├íca pacient. Podmienkou na hradenie zo zdravotn├ęho poistenia je p├şsomn├Ż n├ívrh od o┼íetruj├║ceho lek├íra, ktor├Ż pacient doru─Ź├ş do ADOS a splnenie podmienok pois┼ąovne na hradenie tejto starostlivosti.

ADOS poskytuje po dohode aj ─Ćal┼íie slu┼żby ktor├ę pacient doma po z├íkroku potrebuje, ke─Ć┼że nie je dostato─Źne mobiln├Ż. M├┤┼że ├şs┼ą o v├Żber liekov z lek├írne, vybavovanie potvrden├ş, vybavovanie u lek├íra, sprev├ídzanie na kontrolu do ambulancie, denn├ę n├íkupy, varenie, be┼żn├ę upratovanie, pranie, ┼żehlenie, pomoc pri osobnej hygiene a podobne. Tieto slu┼żby nie s├║ hraden├ę zo zdravotn├ęho poistenia, plat├ş ich pacient.

Autor ─Źl├ínku: Doc. MUDr. Bo┼żena Bu┼íov├í, CSc. MPH

Jednod┼łov├í chirurgia a dom├íca o┼íetrovate─żsk├í starostlivos┼ą