Naj─Źastej┼íie ot├ízky:

Ako ─Źasto sa m├┤┼żu chodi┼ą o┼íetrova┼ą pacienti domov?

Sestry chodia o┼íetrova┼ą pacienta pod─ża n├ívrhu o┼íetruj├║ceho lek├íra, av┼íak zdravotn├í pois┼ąov┼ła uhr├ídza iba n├ív┼ítevy, ktor├ę schv├ílil jej rev├şzny lek├ír. V pr├şpade, ┼że pacientovi nesta─Ź├ş po─Źet n├ív┼ítev, ktor├ę schv├ílil rev├şzny lek├ír, je mo┼żn├ę si viac n├ív┼ítev objedna┼ą za priamu platbu.

Ako dlho m├┤┼że sestra chodi┼ą o┼íetrova┼ą pacienta?

Doba dom├íceho o┼íetrovania alebo rehabilit├ície z├ívis├ş od n├ívrhu o┼íetruj├║ceho lek├íra a s├║hlasu rev├şzneho lek├íra zdravotnej pois┼ąovne. V pr├şpade, ┼że pacient potrebuje o┼íetrovanie alebo rehabilit├íciu dlh┼íie, je potrebn├ę si pred skon─Źen├şm dan├ęho schv├ílen├ęho obdobia poda┼ą n├ívrh na pred─║┼żenie dom├íceho o┼íetrovania.

Kedy m├┤┼że sestra pr├şs┼ą o┼íetri┼ą pacienta?

Ka┼żd├í sestra o┼íetruje po─Źas d┼ła viacero pacientov a preto ide postupne od jedn├ęho pacienta k druh├ęmu, ─Źo ur─Źuje jej trasu ale aj ─Źas n├ív┼ítevy u pacienta. Sestra pacientovi v┼żdy dopredu ozn├ími pribli┼żn├Ż ─Źasov├Ż interval, kedy pr├şde na o┼íetrenie. V pr├şpade, ┼że pacient chce aby pri┼íla sestra v inom ─Źase, mus├ş si zaplati┼ą pr├şplatok za n├ív┼ítevu.

Ak├Żch pacientov prij├şmate do dom├ícej starostlivosti a kto to plat├ş?

Do na┼íej dom├ícej starostlivosti berieme v┼íetk├Żch pacientov, ktor├ş o to po┼żiadaj├║. Rozdiel je v tom, ─Źi je starostlivos┼ą o nich hraden├í zo zdravotn├ęho poistenia alebo si to platia sami. Zdravotn├ę pois┼ąovne hradia starostlivos┼ą iba le┼żiacim, imobiln├Żm alebo ─Źiasto─Źne imobiln├Żm pacientom, ktor├ş nedok├í┼żu sami chodi┼ą do ambulancie. S├║ to napr. pacienti s ranami a prele┼żaninami. T├şto z├şskaj├║ s├║hlas rev├şzneho lek├íra a starostlivos┼ą je plne hraden├í zo zdravotn├ęho poistenia. Ostatn├ş pacienti si musia dom├ícu starostlivos┼ą plati┼ą sami.

M├┤┼żu sestry chodi┼ą o┼íetrova┼ą ka┼żd├Ż de┼ł?

├üno, sestry m├┤┼żu chodi┼ą ka┼żd├Ż de┼ł, av┼íak platby za n├ív┼ítevy ur─Źuje zdravotn├í pois┼ąov┼ła. Ke─Ć pacient chce viac n├ív┼ítev ako hrad├ş pois┼ąov┼ła mus├ş si ich doobjedna┼ą a doplati┼ą.

─îo je potrebn├ę k poskytovaniu dom├ícej o┼íetrovate─żskej starostlivosti hradenej zo zdravotn├ęho poistenia?

Pre poskytovanie o┼íetrovate─żskej starostlivosti hradenej zo zdravotn├ęho poistenia je potrebn├ę n├ím doru─Źi┼ą k├│pie lek├írskych n├ílezov dokumentuj├║cich zdravotn├Ż stav pacienta a potrebu dom├ícej starostlivosti. Mus├ş v nich by┼ą uveden├ę, ┼że pacient m├í o┼íetrovate─żsk├Ż probl├ęm, je ─Źiasto─Źne alebo ├║plne imobiln├Ż a preto nem├┤┼że samostatne nav┼ítevova┼ą zdravotn├şcke zariadenie a je odk├ízan├Ż na dom├íce slu┼żby, k├│piu preukazu poistenca, a p├şsomn├Ż n├ívrh na dom├ícu starostlivos┼ą, potvrden├Ż v┼íeobecn├Żm lek├írom.

Pou┼ż├şva sestra na o┼íetrenie aj ┼ípeci├ílne n├íplasti?

Sestra pou┼ż├şva tie n├íplasti a ten ┼ípeci├ílny zdravotn├şcky materi├íl, ktor├ę pacientovi predp├şsal o┼íetruj├║ci lek├ír. Sestra zatia─ż nem├í pr├ívo predpisova┼ą ┼żiaden ┼ípeci├ílny materi├íl.

Nena┼íli ste odpove─Ć na Va┼íu ot├ízku? Nap├ş┼íte n├ím, radi V├ím pom├┤┼żeme.