Slovensk├í katol├şcka charita (ÔÇ×SKCHÔÇť) vydala ─Ćal┼íiu publik├íciu s finan─Źnou podporou Nad├ície Erste a Zastre┼íuj├║ceho zv├Ązu hospicov v Rak├║sku. Pr├şru─Źka s n├ízvom ÔÇ×Sprev├ídza┼ą a┼ż do koncaÔÇť je ur─Źen├í rodinn├Żm pr├şslu┼ín├şkom ┼ąa┼żko chor├Żch a umieraj├║cich ─żud├ş v posledn├Żch obdobiach svojho ┼żivota.

Ke─Ć┼że hospicov├í starostlivos┼ą nie je v s├║─Źasnosti dostato─Źne rozvinut├í a v mnoh├Żch mest├ích nie je takmer v├┤bec dostupn├í, bro┼ż├║ra sa st├íva cenn├Żm pomocn├şkom pre t├Żch, ktor├ş sa v dom├ícnosti staraj├║ o umieraj├║cich a ┼ąa┼żko chor├Żch pr├şbuzn├Żch bez profesion├ílnej podpory a pomoci. Prin├í┼ía cenn├ę inform├ície, vysvetlenia a praktick├ę tipy pre o┼íetruj├║cich rodinn├Żch pr├şslu┼ín├şkov, ako aj pre profesion├ílnych a dobrovo─żn├Żch o┼íetrovate─żov a o┼íetrovate─żky. ÔÇ×Bro┼ż├║ra vznikla v─Ćaka finan─Źnej podpore Nad├ície ERSTE a Zastre┼íuj├║cemu zv├Ązu hospicov v Rak├║sku. D├║fame, ┼że t├íto pr├şru─Źka pom├┤┼że poskytova┼ą lep┼íiu starostlivos┼ą t├Żm, o ktor├Żch sa v na┼íich dom├ícnostiach star├íme a prinesie ├║─żavu a pokoj ┼ąa┼żko chor├Żm a umieraj├║cim ─żu─Ćom,ÔÇť uviedol Radovan Gumul├ík, gener├ílny sekret├ír SKCH.

Techniky starostlivosti vych├ídzaj├║ z met├│d starostlivosti zakladate─żky Zastre┼íuj├║ceho zv├Ązu hospicov v Rak├║sku, sr. Hildegard Teuschl CS. Bro┼ż├║ra obsahuje okrem vysvetlenie z├íkladn├Żch pojmov a opisu vhodn├Żch reakci├ş na ┼ít├ídia choroby a umierania aj postupy, ako sa vysporiada┼ą s tragick├Żmi ├║sekmi v ┼żivote ┼ąa┼żko chor├ęho ─Źloveka.

Publik├ícia vych├ídza v n├íklade 800 kusov pre jednu arci/diec├ęznu charitu. Distribuuje sa medzi jej klientov v mobiln├Żch hospicoch, agent├║rach dom├ícej o┼íetrovate─żskej slu┼żby (ÔÇ×ADOSÔÇť) a opatrovate─żskej slu┼żbe. Bro┼ż├║ra je bezplatn├í a z toho d├┤vodu s├║ v nej prilo┼żen├ę ┼íekov├ę pouk├í┼żky, prostredn├şctvom ktor├Żch m├┤┼żu z├íujemcovia prispie┼ą finan─Źn├Żm darom na ─Ź├şslo ├║─Źtu SK 3709000000000176875345, VS 235. V├Ż┼ąa┼żok zbierky je ur─Źen├Ż na podporu hospicovej starostlivosti a ADOS.

Pr├şru─Źku si m├┤┼żete stiahnu┼ą tu.
Pr├şru─Źka pre rodinn├Żch pr├şslu┼ín├şkov ┼ąa┼żko chor├Żch a umieraj├║cich ─żud├ş od Slovenskej katol├şckej charity