Rehabilit├ícia doma je ur─Źen├í pacientom s obmedzenou pohyblivos┼ąou po ├║razoch, cievnych mozgov├Żch pr├şhod├ích (CMP) alebo oper├íci├ích, ktor├ş vy┼żaduj├║ rehabilit├íciu ale nie s├║ schopn├ş samostatne doch├ídza┼ą do rehabilita─Źn├ęho zariadenia. Dom├ícu lie─Źebn├║ rehabilit├íciu poskytuj├║ kvalifikovan├ş fyzioterapeuti a fyzioterapeutky z Agent├║ry dom├ícej o┼íetrovate─żskej starostlivosti (ADOS), ktor├í je zdravotn├şckym zariaden├şm, poskytuj├║cimi slu┼żby v dom├ícom prostred├ş.

Rehabilit├ícia sa poskytuje na ┼żiados┼ą pacienta alebo jeho z├ístupcu, a na z├íklade n├ívrhu lek├íra a p├şsomnej dohody ADOS s pacientom (alebo z├ístupcom pacienta). Dom├íca rehabilit├ícia m├┤┼że by┼ą hraden├í ─Źiasto─Źne zo zdravotn├ęho poistenia, n├íklady nehraden├ę z poistenia, plat├ş pacient. Po podp├şsan├ş dohody a ├║hrade doplatku je mo┼żn├ę dom├ícu lie─Źebn├║ rehabilit├íciu zah├íji┼ą obvykle do troch dn├ş.

Fyzioterapeut dost├íva z├íkladn├ę inform├ície o pacientovi na z├íklade doru─Źen├ęho lek├írskeho n├ílezu. Priamo doma pri prvej n├ív┼íteve prebieha s pacientom vstupn├Ż rozhovor o jeho zdravotnom stave, o mo┼żnostiach zlep┼íenia jeho pohybov├Żch schopnost├ş pr├şpadne mo┼żnostiach odstr├ínenia bolest├ş pohybov├ęho apar├ítu. Po rozhovore sa spolo─Źne fyzioterapeut s pacientom dohodn├║ na rehabilita─Źnom pl├íne. Pod─ża cie─żu terapie, fyzioterapeut vol├ş kombin├íciu cvikov, techn├şk a r├┤znych rehabilita─Źn├Żch prostriedkov pre jeho dosiahnutie.

Fyzioterapeut poskytuje v rámci domácej rehabilitácie :

 • Individu├ílnu lie─Źebn├║ telesn├║ v├Żchovu zameran├║ na zv├Ż┼íenie svalovej sily a zlep┼íenie rozsahu pohybov s pou┼żit├şm jednoduch├Żch met├│d
 • Individu├ílnu lie─Źebn├║ telesn├║ v├Żchovu: ┼ápeci├ílnu systematick├║ lie─Źbu por├║ch centr├ílneho a perif├ęrneho syst├ęmu
 • Individu├ílnu lie─Źebn├║ telesn├║ v├Żchovu: ┼ápeci├ílnu systematick├║ lie─Źbu vroden├Żch a z├şskan├Żch ch├Żb pohybov├ęho apar├ítu det├ş a dospel├Żch (met├│dy pod─ża Bob├ítha, Vojtu, Kab├íta)
 • M├Ąkk├ę a mobiliza─Źn├ę techniky na chrbticu, perif├ęrne k─║by a svaly
 • Individu├ílnu cielen├║ ergoterapiu (n├ícvik be┼żn├Żch denn├Żch, alebo pracovn├Żch ─Źinnost├ş zameran├Żch na zlep┼íenie zru─Źnost├ş a pr├íce v r├ímci pacientovho handicapu)
 • Individu├ílnu dychov├║ gymnastiku
 • N├ícvik kontinencie
 • ┼ápeci├ílne polohovanie tela a segmentov kon─Źat├şn
 • Klasick├║ mas├í┼ż jednej alebo viacer├Żch ─Źast├ş tela alebo trupu
 • Reflexn├║ mas├í┼ż a in├ę ┼ípeci├ílne ru─Źn├ę mas├í┼że
 • Cielen├║ odborn├║ in┼ítrukt├í┼ż a poradenstvo

Fyzioterapeut pri n├ív┼íteve z├şskava n├íh─żad do dom├íceho prostredia pacienta, a m├┤┼że poskytn├║┼ą rady a odpor├║─Źania, aby podmienky na rehabilit├íciu boli pre pacienta ─Źo najoptim├ílnej┼íie. Miesto rehabilita─Źn├ęho l├┤┼żka po┼żije poste─ż, miesto madiel ─Źi rebr├şn n├íbytok, st├┤l, stoli─Źky, miesto podhlavn├şka zrolovan├Ż vank├║┼í, ktor├Ż rovnako posl├║┼żi na polohovanie a vypodlo┼żenie kon─Źat├şn. Rovnako m├┤┼że fyzioterapeut odporu─Źi┼ą vhodn├ę rehabilita─Źn├ę pom├┤cky, alebo pom├┤cky ktor├ę u─żah─Źia, ─Źi u┼ż do─Źasne, alebo dlhodobo ┼żivot s hendikepom, pr├şpadne prispej├║ k zdrav┼íiemu pohybov├ęmu re┼żimu, pom├┤┼że sa zorientova┼ą v mno┼żstve na trhu dostupn├Żch cvi─Źebn├Żch a zdravotn├şckych pom├┤cok. Medzi jednoduch├ę cvi─Źebn├ę pom├┤cky patria napr├şklad lopty r├┤znych ve─żkost├ş, materi├ílov a vlastnost├ş. Vyberaj├║ sa pod─ża cie─ża terapie a schopnost├ş pacienta. ─Äalej s├║ to r├┤zne druhy expanderov, na posilnenie, alebo uvo─żnenie svalov, ─Źi svalov├Żch skup├şn, alebo pom├┤cky sl├║┼żiace na polohovanie kon─Źat├şn, pr├şpadne cel├ęho tela. Zo zdravotn├şckych pom├┤cok s├║ to r├┤zne ├║chyty na stenu, tzv. madl├í, ktor├Żch sa pacient m├┤┼że pridr┼ża┼ą pri vst├ívan├ş z toalety, alebo postele, ─Źi vane, ─Ćalej r├┤zne zvy┼íova─Źe priamo na toaletu, voz├şky a ─Ćal┼íie pom├┤cky. V pr├şpade, ┼że ch├Żbaj├║ finan─Źn├ę prostriedky pre zak├║penie potrebn├Żch pom├┤cok, z ktor├Żch s├║ mnoh├ę ─Źiasto─Źne, alebo celkovo hraden├ę pois┼ąov┼łou, fyzioterapeut je schopn├Ż/├í pom├┤c┼ą prisp├┤sobi┼ą a pracova┼ą s be┼żn├Żm vybaven├şm dom├ícnosti.

Optim├ílny po─Źet dom├ícich rehabilit├ícii je individu├ílny, a v priemere sa pohybuje okolo 30-40. Z├ívis├ş najm├Ą od stup┼ła n├íro─Źnosti postihnutia a od vlastnej iniciat├şvy a spolupr├íce pacienta s fyzioterapeutom. Je nutn├ę si i pri dom├ícej lie─Źebnej rehabilit├ícii uvedomi┼ą, ┼że fyzioterapeut je odborn├Żm poradcom a u─Źite─żom. Fyzioterapeut m├í za ├║lohu uk├íza┼ą, nau─Źi┼ą a podpori┼ą pacienta v tom, aby vedel ako spr├ívne cvi─Źi┼ą aby sa ─Źo najr├Żchlej┼íie dostal do p├┤vodnej formy, zlep┼íil si popr├şpade udr┼żal stav pohybov├ęho apar├ítu. Ale to, ako dlho bude trva┼ą lie─Źebn├í rehabilit├ícia, zotavenie, a do akej miery nastane obnovenie funkci├ş tela, z├ívis├ş predov┼íetk├Żm od v├┤le a odhodlania pracova┼ą na sebe a dodr┼żiavania odpor├║─Źan├ş a pokynov fyzioterapeuta.

Autori ─Źl├ínku: Bc. Gabriela Feh├ęrov├í, Doc. MUDr. Bo┼żena Bu┼íov├í, CSc., MPH, 2012

Rehabilitácia doma