Sloven─Źina, inak bohat├í na slovn├║ z├ísobu, tieto dva term├şny vymyslela dos┼ą ne┼íikovne. Nielen be┼żn├ş ─żudia, laici, ale aj mnoh├ş odborn├şci si tieto term├şny ─Źasto plet├║. A pritom je rozdiel medzi nimi ve─żk├Ż.

Ošetrovanie

O┼íetrovanie pacientov je odborn├í ─Źinnos┼ą, ktor├║ m├┤┼żu vykon├íva┼ą len zdravotn├şcki pracovn├şci, lek├íri, ale najm├Ą sestry, ktor├ę odbor o┼íetrovate─żstvo vy┼ítudovali a n├ísledne sa v ┼łom aj ┼ípecializovali. O o┼íetrovan├ş hovor├şme ke─Ć m├íme na mysli napr. o┼íetrovanie r├ín, prele┼żan├şn, pod├ívanie injekci├ş, inf├║zi├ş a in├ę odborn├ę v├Żkony, ktor├ę patria do zdravotnej ÔÇô o┼íetrovate─żskej starostlivosti.

O┼íetrovanie sa vykon├íva v nemocniciach, v in├Żch zdravotn├şckych zariadeniach, v ambulanci├ích, ale aj v dom├ícom prostred├ş, kde ho vykon├ívaj├║ agent├║ry dom├ícej o┼íetrovate─żskej starostlivosti (ADOS). O┼íetrovate─żsk├ę v├Żkony m├┤┼żu by┼ą hraden├ę zo zdravotn├ęho poistenia.

Opatrovanie

Opatrovanie patri do soci├ílnych slu┼żieb, a rozumieme t├Żm najm├Ą doh─żad a pomoc pri sebaobslu┼żn├Żch v├Żkonoch, ako napr. pomoc pri osobnej hygiene, k├║pan├ş, obliekan├ş, ob├║van├ş, pomoc pri starostlivosti o dom├ícnos┼ą, napr. n├íkupy, pr├şprava a pod├ívanie stravy, be┼żn├ę upratovanie, a sprievod pri be┼żn├Żch aktivit├ích ako napr. sprev├ídzanie k lek├írovi, na ├║rady a podobne.

Pre vykon├ívanie opatrovate─żskej slu┼żby nie je potrebn├ę zdravotn├şcke vzdelanie, vykon├ívaj├║ ju opatrovate─żky, ktor├ę maj├║ primeran├ę vzdelanie, alebo minim├ílne 220 hodinov├Ż opatrovate─żsk├Ż kurz. Opatrovanie nie je hraden├ę zo zdravotn├ęho poistenia, ale ─Źiasto─Źne zo zdrojov samospr├ívy a ─Źiasto─Źne si ho plat├ş klient.

Autor ─Źl├ínku: Doc. MUDr. Bo┼żena Bu┼íov├í, CSc., MPH

Opatrovanie, ─Źi o┼íetrovanie?