Domovom pre seniorov hroz├ş kr├şza, varuje NK├Ü

─îl├ínok publikovan├Ż v Denn├şku Pravda.
─î├ştajte viac…

Štát zlyháva v starostlivosti o seniorov

─îl├ínok publikovan├Ż v Denn├şku N.
─î├ştajte viac…

Opatrovanie, ─Źi o┼íetrovanie?

Sloven─Źina, inak bohat├í na slovn├║ z├ísobu, tieto dva term├şny vymyslela dos┼ą ne┼íikovne. Nielen be┼żn├ş ─żudia, laici, ale aj mnoh├ş odborn├şci si tieto term├şny ─Źasto plet├║. A pritom je rozdiel medzi nimi ve─żk├Ż.
─î├ştajte viac…

Probl├ęmy opatrovate─żskej slu┼żby na Slovensku (video)

Zobrazi┼ą

Pr├şru─Źka pre rodinn├Żch pr├şslu┼ín├şkov ┼ąa┼żko chor├Żch a umieraj├║cich ─żud├ş od Slovenskej katol├şckej charity

Slovensk├í katol├şcka charita (ÔÇ×SKCHÔÇť) vydala ─Ćal┼íiu publik├íciu s finan─Źnou podporou Nad├ície Erste a Zastre┼íuj├║ceho zv├Ązu hospicov v Rak├║sku. Pr├şru─Źka s n├ízvom ÔÇ×Sprev├ídza┼ą a┼ż do koncaÔÇť je ur─Źen├í rodinn├Żm pr├şslu┼ín├şkom ┼ąa┼żko chor├Żch a umieraj├║cich ─żud├ş v posledn├Żch obdobiach svojho ┼żivota.
─î├ştajte viac…

Rehabilitácia doma

Rehabilit├ícia doma je ur─Źen├í pacientom s obmedzenou pohyblivos┼ąou po ├║razoch, cievnych mozgov├Żch pr├şhod├ích (CMP) alebo oper├íci├ích, ktor├ş vy┼żaduj├║ rehabilit├íciu ale nie s├║ schopn├ş samostatne doch├ídza┼ą do rehabilita─Źn├ęho zariadenia. Dom├ícu lie─Źebn├║ rehabilit├íciu poskytuj├║ kvalifikovan├ş fyzioterapeuti a fyzioterapeutky z Agent├║ry dom├ícej o┼íetrovate─żskej starostlivosti (ADOS), ktor├í je zdravotn├şckym zariaden├şm, poskytuj├║cimi slu┼żby v dom├ícom prostred├ş.
─î├ştajte viac…

Dom├íca o┼íetrovate─żsk├í starostlivos┼ą – kedy ju m├┤┼żete vyu┼żi┼ą?

Agent├║ry dom├ícej o┼íetrovate─żskej starostlivosti (v skratke ADOS) s├║ zdravotn├şcke zariadenia, ktor├ę za─Źali vznika┼ą v polovici 90. rokov, a v s├║─Źasnosti je ich asi 180 na celom Slovensku. V├Ą─Ź┼íina z nich je v mest├ích, av┼íak a n├íjdu sa aj na vidieku. Zoznam ADOS n├íjdete na www.zzz.sk.
─î├ştajte viac…

Starostlivos┼ą o dlhodobo chor├Żch star┼í├şch ─żud├ş – informa─Źn├í bro┼ż├║ra

Zobrazi┼ą

Rozhovor s riadite─żkou (2015)

Rozhovor s riadite─żkou Harris Slovakia, Doc. MUDr. Bo┼żenou Bu┼íovou, CSc., MPH
─Żudia si ─Źasto plet├║ pojem opatrovate─żsk├í a o┼íetrovate─żsk├í slu┼żba. Ak├Ż je medzi nimi rozdiel?
Rozdiel medzi t├Żmito dvomi slu┼żbami, ktor├ę sa poskytuj├║ v dom├ícom prostred├ş, je podstatn├Ż:
Opatrovate─żsk├í slu┼żba je soci├ílna slu┼żba, poskytuj├║ ju ┼íkolen├ę opatrovate─żky alebo opatrovatelia. V r├ímci tejto slu┼żby sa poskytuje pomoc alebo
─î├ştajte viac…

Seniori ako pacienti v ADOS

Seniori s├║ ┼ípeci├ílna skupina pacientov, ktor├í si vy┼żaduje aj ┼ípeci├ílny pr├şstup, ktor├ęho sa im ─Źasto nedost├íva. Za─Ź├şna to t├Żm, ┼że seniori a ich pr├şbuzn├ş ─Źasto nevedia, ┼że existuje dom├íca o┼íetrovate─żsk├í starostlivos┼ą. Pod─ża ich slov lek├íri nemaj├║ ─Źas ich informova┼ą a prakticky neexistuj├║ ┼żiadne in├ę informa─Źn├ę kan├íly, ktor├Żmi by sa seniori dozvedeli o mo┼żnostiach dom├ícej o┼íetrovate─żskej starostlivosti.
─î├ştajte viac…

Jednod┼łov├í chirurgia a dom├íca o┼íetrovate─żsk├í starostlivos┼ą

Jednod┼łov├í chirurgia predstavuje ve─żk├Ż posun v kvalite starostlivosti o pacienta, preto┼że mu umo┼ż┼łuje absolvova┼ą invaz├şvnej┼í├ş z├ísah alebo diagnostiku za jeden de┼ł, pri─Źom nemus├ş by┼ą hospitalizovan├Ż. Pacient nie je traumatizovan├Ż pobytom v nemocnici, m├┤┼że sa po z├íkroku vr├íti┼ą domov. Okrem toho sa jednod┼łovou chirurgiou ┼íetria financie a l├┤┼żka v nemocniciach. Agent├║ry dom├ícej o┼íetrovate─żskej starostlivosti (ADOS) nadv├Ązuj├║ na v├Żkony jednod┼łovej chirurgie.
─î├ştajte viac…

Rozhovor s riadite─żkou (2010)

Rozhovor s riadite─żkou Harris Slovakia, Doc. MUDr. Bo┼żenou Bu┼íovou, CSc., MPH
1. ADOS m├í na Slovensku u┼ż takmer 20 ro─Źn├║ trad├şciu. ─îo sa za toto obdobie zmenilo? S├║ agent├║ry bran├ę ako rovnocenn├í s├║─Źas┼ą syst├ęmu poskytovate─żov zdravotnej starostlivosti?
Agent├║ry dom├ícej o┼íetrovate─żskej starostlivosti s├║ v s├║─Źasnosti u┼ż rovnocennou s├║─Źas┼ąou syst├ęmu zdravotnej starostlivosti. Vyrie┼íen├ę s├║ v┼íetky z├ísadn├ę ot├ízky poskytovania dom├ícej o┼íetrovate─żskej starostlivosti, jasn├Ż je aj postup jej z├şskavania a hradenia. Samozrejme nie je to ide├ílne a tak je st├íle dos┼ą ├║loh, ktor├ę stoja pred Asoci├íciou poskytovate─żov o┼íetrovate─żskej starostlivosti Slovenska na rie┼íenie.
─î├ştajte viac…